Olof von Dalin Sold at Auction Prices

  • Prenumerationssedel undertecknat av Olof von Dalin
    Sep. 18, 2012

    Prenumerationssedel undertecknat av Olof von Dalin

    Prenumerationssedel undertecknat av Olof von Dalin DALIN, OLOF VON (1708-1763), svensk författare och historiograf. Egenhändigt undertecknad tryckt prenumerationssedel (n:o 441) för tredje delen av Svea Rikes historia. Med rött sigill ...

    Stockholms Auktionsverket
  • [ Books ]
    Mar. 30, 2012

    [ Books ]

    Est: - kr2,200

    Dalin, Olof von (1708-1763) (Anonymt publ.); Then Swänska Argus. Årgång I-II. Allt som utkom. + Dalin, Olof Tankar öfer Critiquer + Nyckel Til Then Swänska Argus Eller Alphabetiskt Register På de uti detta Wärck förekommande märkwärdige Lärdomar, uti avhandlingar etc.. 1 volym. Samt; Then Swänska Argus (I-III) utgifven af B. Hesselman och M. Lamm 1910-1919. Totalt 4 volymer. Stockholm, Tryckt hos Benjamin Gottlieb Schneider, 1732-1734. + Stockholm, Benj. Gottlieb Schneider Åhr MDCCXXXVI (1736) + Stockholm, Lorentz Ludewig Greffing. Åhr 1739. samt Stockholm, Albert Bonniers förlag, 1910-1919. 4:o i ett samtida, slitet skinnband med blindstämplad rygg. Det första titelbladet med liten pappersförlust i ett hörn Uniformt lätt bruntonad inlaga. Samt; Tre välbundna 4:o-volymer i halvfranska band bundna av Nanna Grönvall i Malmö. Totalt 4 vol. Förstautgåva.

    Crafoord Auktioner
  • Dalin, Olof von (1708-1763). Framledne
    Apr. 07, 2011

    Dalin, Olof von (1708-1763). Framledne

    Est: - kr2,000

    Dalin, Olof von (1708-1763). Framledne Hof-Cancellerens och Riddarens af Kongl. Maj:ts Nordstjerne-Orden Herr Olof von Dalins Witterhets-Arbeten, I bunden och obunden Skrift-Art I-VI. Komplett. 6 vol. Carl Stolpe, Stockholm, 1767. Sex 8:o-volymer i samtida bruna skinnband. Ryggarna med titeletiketter i röd marokäng med förgylld text, fem upphöjda bind och rik guldornering. Initialerna 'A. F.' förgyllda på samtliga volymers främre pärm. Röda snitt och marmorerade försättsblad. Exlibris och diskret äldre namnteckning på titelbladen upptill. Pärmarna lite ytskavda, annars en fräsch uppsättning. En del sidor med lätt avtryck från motstående sidor, i övrigt bara enstaka fläckar.

    Crafoord Auktioner