Ewald Dahlskog Sold at Auction Prices

Painter, Illustrator

      • Poster by Ewald A.F. Dahlskog - Härjedalen i Svenska Turistföreningens
        Dec. 17, 2016

        Poster by Ewald A.F. Dahlskog - Härjedalen i Svenska Turistföreningens

        Est: €120 - €220

        Härjedalen i Svenska Turistföreningens - 52,5x80, 1931, on linen by Ewald A.F. Dahlskog (1894-1950)

        Van Sabben Poster Auctions
      • Ewald Dahlskog (1894 - 1950)Table
        Jun. 02, 2016

        Ewald Dahlskog (1894 - 1950)Table

        Est: €3,000 - €5,000

        Ewald Dahlskog (1894 - 1950) Table Acajou Date de création : 1930 H 79 × L 149 × P 65 cm

      • Ewald Dahlskog, Fönsterutsikt i Venedig EWALD
        Apr. 25, 2013

        Ewald Dahlskog, Fönsterutsikt i Venedig EWALD

        Est: kr30,000 - kr35,000

        Ewald Dahlskog, Fönsterutsikt i Venedig EWALD DAHLSKOG 1894-1950 Fönsterutsikt i Venedig Signerad och daterad Ewald Dahlskog Venezia 1920. Akvarell på papper, 79 x 55 cm. PROVENIENS: Bankdirektör E. Snellman, Stockholm

        Stockholms Auktionsverket
      • Ewald Dahlskog, Mytologiskt motiv EWALD DAHLSKOG
        Apr. 25, 2012

        Ewald Dahlskog, Mytologiskt motiv EWALD DAHLSKOG

        Est: kr30,000 - kr35,000

        Ewald Dahlskog, Mytologiskt motiv EWALD DAHLSKOG 1894-1950 Mytologiskt motiv Signerad E. Dahlskog. Olja på duk, 80 x 99 cm.

        Stockholms Auktionsverket
      • Ewald Dahlskog, Kanalmotiv - Vadstena EWALD
        Apr. 25, 2012

        Ewald Dahlskog, Kanalmotiv - Vadstena EWALD

        Est: kr30,000 - kr40,000

        Ewald Dahlskog, Kanalmotiv - Vadstena EWALD DAHLSKOG 1894-1950 Kanalmotiv - Vadstena Signerad Ewald Dahlskog samt daterad på baksidan 1918. Olja på duk, 90 x 117 cm. PROVENIENS Civilingenjör Jonas Hesselman, Stockholm ...

        Stockholms Auktionsverket
      • D - EWALD DAHLSKOG 1894-1950 Utsikt mot
        Apr. 13, 2011

        D - EWALD DAHLSKOG 1894-1950 Utsikt mot

        Est: kr10,000 - kr12,000

        D - EWALD DAHLSKOG 1894-1950 Utsikt mot Fredrikshofs slott, Stockholm Signerad och daterad E. Dahlskog -27. Olja på duk, 65 x 92 cm.

        Stockholms Auktionsverket
      • DAHLSKOG, Ewald (1894-1950): "Skaftölandet,
        Mar. 21, 2011

        DAHLSKOG, Ewald (1894-1950): "Skaftölandet,

        Est: - kr1,500

        DAHLSKOG, Ewald (1894-1950): "Skaftölandet, Bohuslän", signerad och daterad E Dahlskog -34, olja på duk, 62x79

        Stockholms Auktionsverket
      • EWALD DAHLSKOG 1894-1950 Pojke med silkesapa Olja
        Oct. 29, 2009

        EWALD DAHLSKOG 1894-1950 Pojke med silkesapa Olja

        Est: kr8,000 - kr10,000

        EWALD DAHLSKOG 1894-1950 Pojke med silkesapa Olja på duk, 62 x 51,5 cm.

        Stockholms Auktionsverket
      • EWALD DAHLSKOG 1894-1950 ryttaren signerad Ewald
        Apr. 24, 2008

        EWALD DAHLSKOG 1894-1950 ryttaren signerad Ewald

        Est: kr30,000 - kr35,000

        EWALD DAHLSKOG 1894-1950 ryttaren signerad Ewald Dahlskog. Olja på duk, 50 x 60,5 cm.

        Stockholms Auktionsverket