Karl Reinhold Dahlqvist Sold at Auction Prices

Painter, Sculptor

  • KARL DAHLQVIST (1900-1971), olja på pannå
    Feb. 05, 2012

    KARL DAHLQVIST (1900-1971), olja på pannå

    KARL DAHLQVIST (1900-1971), olja på pannå Stadsmotiv med blommor i förgrunden. Enligt uppgift Björns trädgård, Södermalm. 122x61 (127x67 cm). Startpris 1.000 SEK

    Auktionshuset i Solna
  • DAHLQVIST, Karl (1900-71): Fönsterutsikt med
    Mar. 22, 2011

    DAHLQVIST, Karl (1900-71): Fönsterutsikt med

    Est: - kr2,500

    DAHLQVIST, Karl (1900-71): Fönsterutsikt med blommor, signerad och daterad Karl Dahlqvist1953, olja på pannå, 121x59

    Stockholms Auktionsverket
  • Karl Dahlqvist 1900-1971. "Valborgsmässoafton
    Jan. 31, 2011

    Karl Dahlqvist 1900-1971. "Valborgsmässoafton

    Est: - kr1,000

    Auktionskammare Uppsala