Peter Dahl Sold at Auction Prices

Painter, Illustrator, Sculptor

  • Dahl, Peter
    Feb. 20, 2016

    Dahl, Peter

    Est: - €100

    Dahl, Peter (1934 Oslo) zugeschrieben. 3 Jungen. Aquarell auf Papier, 1974. 13,5 x 15,6 cm. Unten li. sign. "Dahl" u. dat. Hinter Passep u. unter Glas gerahmt (nicht ausgerahmt). - Guter Zustand.

  • Peter Dahl Born 1934 At the Restaurant. (d) Signed
    May. 14, 2013

    Peter Dahl Born 1934 At the Restaurant. (d) Signed

    Est: kr30,000 - kr35,000

    Peter Dahl Born 1934 At the Restaurant. (d) Signed Peter Dahl. Watercolour on paper 54 x 74 cm.

    Bukowskis
  • Peter Dahl, Komposition med liggande modell PETER
    Apr. 25, 2013

    Peter Dahl, Komposition med liggande modell PETER

    Est: kr12,000 - kr15,000

    Peter Dahl, Komposition med liggande modell PETER DAHL född 1934 Komposition med liggande modell Signerad och daterad Peter Dahl -78. Olja på pannå, 38 x 46 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • Peter Dahl född 1934. Dans i kungliga palatset.
    Apr. 09, 2013

    Peter Dahl född 1934. Dans i kungliga palatset.

    Est: kr3,000 - kr4,000

    Peter Dahl född 1934. Dans i kungliga palatset. Signerad och numrerad Peter Dahl 292/375. Färglitografi, 59 x 43.

    Auktionskammare Uppsala
  • PETER DAHL (1934-), färglitografi
    Mar. 18, 2013

    PETER DAHL (1934-), färglitografi

    Est: - kr2,500

    PETER DAHL (1934-), färglitografi "Moonlight". 56x39.5 (75.5x57) cm. Startprice 100 SEK

    Auktionshuset i Solna
  • Peter Dahl född 1934. "Död på fabriken -
    Jan. 29, 2013

    Peter Dahl född 1934. "Död på fabriken -

    Est: kr800 - kr1,000

    Peter Dahl född 1934. "Död på fabriken - Styrmansdottern Gretgen", ur "Fredmans Epistlar". Signerad Peter Dahl, provtryck. Färglitografi, 44 x 30 (dagermått).

    Auktionskammare Uppsala
  • Peter Dahl född 1934. "Dansande par". Signerad och
    Oct. 09, 2012

    Peter Dahl född 1934. "Dansande par". Signerad och

    Est: kr1,000 - kr1,500

    Auktionskammare Uppsala
  • Peter Dahl född 1934. "Död på fabriken-
    Oct. 09, 2012

    Peter Dahl född 1934. "Död på fabriken-

    Est: kr1,000 - kr1,500

    Auktionskammare Uppsala
  • Peter Dahl, Överfarten till Djurgården PETER DAHL
    Sep. 19, 2012

    Peter Dahl, Överfarten till Djurgården PETER DAHL

    Est: kr12,000 - kr15,000

    Peter Dahl, Överfarten till Djurgården PETER DAHL född 1934 Överfarten till Djurgården Färglitografi, 1984, signerad och numrerad Peter Dahl 93/285 I. 59 x 87 cm

    Stockholms Auktionsverket
  • Peter Dahl, bok samt färglitografi PETER DAHL född
    Sep. 19, 2012

    Peter Dahl, bok samt färglitografi PETER DAHL född

    Est: kr8,000 - kr10,000

    Peter Dahl, bok samt färglitografi PETER DAHL född 1934 Fredmans epistlar Bok, bibliofilupplaga, 1984, samt medföljande färglitografi Fredmans följe, båda signerade och numrerade Peter Dahl 287/350, litografins mått: 42 ...

    Stockholms Auktionsverket
  • Peter Dahl född 1934. Älskande par. Signerad Peter
    Aug. 28, 2012

    Peter Dahl född 1934. Älskande par. Signerad Peter

    Est: kr2,000 - kr3,000

    Auktionskammare Uppsala
  • Peter Dahl född 1934. Sittande modell.
    Aug. 27, 2012

    Peter Dahl född 1934. Sittande modell.

    Est: kr3,000 - kr4,000

    Auktionskammare Uppsala
  • Peter Dahl född 1934. Modellstudier.
    Aug. 27, 2012

    Peter Dahl född 1934. Modellstudier.

    Est: kr2,000 - kr3,000

    Auktionskammare Uppsala
  • Peter Dahl född 1934. Barscen. Signerad och
    Mar. 27, 2012

    Peter Dahl född 1934. Barscen. Signerad och

    Est: kr3,000 - kr4,000

    Auktionskammare Uppsala
  • Peter Dahl född 1934. Karolin. Signerad Peter
    Mar. 26, 2012

    Peter Dahl född 1934. Karolin. Signerad Peter

    Est: kr800 - kr1,000

    Peter Dahl född 1934. Karolin. Signerad Peter Dahl. Kollage, 10 x 10.

    Auktionskammare Uppsala
  • Peter Dahl född 1934. Porträtt samt ambulans
    Jan. 31, 2012

    Peter Dahl född 1934. Porträtt samt ambulans

    Est: kr8,000 - kr10,000

    Auktionskammare Uppsala
  • Peter Dahl född 1934. Kroginteriör. Signerad,
    Jan. 30, 2012

    Peter Dahl född 1934. Kroginteriör. Signerad,

    Est: kr1,000 - kr1,500

    Auktionskammare Uppsala
    Jan. 30, 2012

    Est: kr5,000 - kr7,000

    Auktionskammare Uppsala
  • PETER DAHL, född 1934, Sängkammarinteriör
    Nov. 15, 2011

    PETER DAHL, född 1934, Sängkammarinteriör

    Est: kr18,000 - kr20,000

    Stockholms Auktionsverket
  • PETER DAHL, född 1934, Dam i soffa, Signerad
    Nov. 15, 2011

    PETER DAHL, född 1934, Dam i soffa, Signerad

    Est: kr20,000 - kr25,000

    Stockholms Auktionsverket
  • PETER DAHL, född 1934, Dam i röd soffa, Signerad
    Nov. 15, 2011

    PETER DAHL, född 1934, Dam i röd soffa, Signerad

    Est: kr25,000 - kr30,000

    Stockholms Auktionsverket
  • [ PRINTS ]
    Jun. 16, 2011

    [ PRINTS ]

    Est: kr60,000 - kr80,000

    PETER DAHL född 1934 Carl Michael Bellman: Fredmans Epistlar Bokverk med text och förord av Olof Byström och Sven Delblanc. 87 färg och svart/vita litografier samtliga signerade av Peter Dahl. Bellmans handskrivna levnadsbeskrivning och 1790 års originalutgåva av Fredmans Epistlar i faksimiltryck. Verket, i tre röda portföljer, utfört 1984...

    Stockholms Auktionsverket
  • [ PRINTS ]
    Jun. 16, 2011

    [ PRINTS ]

    Est: kr8,000 - kr10,000

    PETER DAHL född 1934 Operabaren Portfölj med fyra färglitografier, 2006, signerade och numrerade Peter Dahl 89/375. Omfattar: Eftermiddag, Ingen man känner, Kanske känner man någon, Man känner allt för många. Editerad av Hedenius Konsthandel, Stockholm. S. 59 x 43 cm

    Stockholms Auktionsverket
  • PETER DAHL född 1934 Tavlan Signerad och daterad
    May. 05, 2011

    PETER DAHL född 1934 Tavlan Signerad och daterad

    Est: kr80,000 - kr100,000

    PETER DAHL född 1934 Tavlan Signerad och daterad Peter Dahl -68. Olja på duk, 100 x 81 cm. PROVENIENS: Inköpt direkt av konstnären av nuvarande ägare

    Stockholms Auktionsverket
  • PETER DAHL född 1934 Frö Signerad Peter Dahl.
    May. 05, 2011

    PETER DAHL född 1934 Frö Signerad Peter Dahl.

    Est: kr5,000 - kr6,000

    PETER DAHL född 1934 Frö Signerad Peter Dahl. Akvarell på papper, 39,5 x 29,5 cm.

    Stockholms Auktionsverket
    May. 05, 2011

    Est: kr5,000 - kr6,000

    PETER DAHL född 1934 Frö Signerad Peter Dahl. Akvarell på papper, 29,5 x 20,5 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • PETER DAHL född 1934 Porträtt av läkare Signerad
    May. 05, 2011

    PETER DAHL född 1934 Porträtt av läkare Signerad

    Est: kr10,000 - kr12,000

    PETER DAHL född 1934 Porträtt av läkare Signerad Peter Dahl. Akvarell på papper, 20 x 29 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • PETER DAHL född 1934 Dam i röd soffa Signerad
    May. 05, 2011

    PETER DAHL född 1934 Dam i röd soffa Signerad

    Est: kr30,000 - kr35,000

    PETER DAHL född 1934 Dam i röd soffa Signerad Peter Dahl. Akvarell på papper, 52,5 x 44,5 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • PETER DAHL född 1934 Bacchanal Signerad Peter
    May. 05, 2011

    PETER DAHL född 1934 Bacchanal Signerad Peter

    Est: kr18,000 - kr20,000

    PETER DAHL född 1934 Bacchanal Signerad Peter Dahl. Brons monterad på svärtad träsockel, höjd 18 cm. Gjutarmärkt H. Bergman

    Stockholms Auktionsverket
  • PETER DAHL född 1934 Modell Signerad och daterad
    May. 05, 2011

    PETER DAHL född 1934 Modell Signerad och daterad

    Est: kr25,000 - kr30,000

    PETER DAHL född 1934 Modell Signerad och daterad Peter Dahl -60. Olja på duk, 136 x 85 cm. PROVENIENS: Inköpt direkt av konstnären av nuvarande ägare

    Stockholms Auktionsverket
  • PETER DAHL född 1934 Utsikt från ateljén Signerad
    May. 05, 2011

    PETER DAHL född 1934 Utsikt från ateljén Signerad

    Est: kr12,000 - kr15,000

    PETER DAHL född 1934 Utsikt från ateljén Signerad Peter Dahl. Olja på duk, 45 x 55 cm. PROVENIENS: Inköpt direkt av konstnären av nuvarande ägare

    Stockholms Auktionsverket
  • PETER DAHL född 1934 Bacchus i jorden Signerad och
    May. 05, 2011

    PETER DAHL född 1934 Bacchus i jorden Signerad och

    Est: kr5,000 - kr6,000

    PETER DAHL född 1934 Bacchus i jorden Signerad och numrerad Peter Dahl 1/9. Brons, 21,5 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • PETER DAHL född 1934 Kärlek i dörröppning Signerad
    May. 05, 2011

    PETER DAHL född 1934 Kärlek i dörröppning Signerad

    Est: kr10,000 - kr15,000

    PETER DAHL född 1934 Kärlek i dörröppning Signerad och daterad Peter Dahl 1973. Olja på duk, 79 x 69 cm. PROVENIENS: Inköpt direkt av konstnären av nuvarande ägare

    Stockholms Auktionsverket
  • PETER DAHL född 1934 Orkester Signerad och daterad
    May. 05, 2011

    PETER DAHL född 1934 Orkester Signerad och daterad

    Est: kr50,000 - kr60,000

    PETER DAHL född 1934 Orkester Signerad och daterad Peter Dahl 1981. Olja på papper fäst på pannå, 26 x 148 cm. PROVENIENS: Inköpt direkt från konstnären av nuvarande ägare

    Stockholms Auktionsverket
  • PETER DAHL född 1934 Matsalen Signerad och daterad
    May. 05, 2011

    PETER DAHL född 1934 Matsalen Signerad och daterad

    Est: kr50,000 - kr60,000

    PETER DAHL född 1934 Matsalen Signerad och daterad Peter Dahl 1981. Olja på papper fäst på pannå, 26,5 x 148 cm. PROVENIENS: Inköpt direkt från konstnären av nuvarande ägare

    Stockholms Auktionsverket
  • PETER DAHL född 1934 -Jämt blir det så här när vi
    May. 05, 2011

    PETER DAHL född 1934 -Jämt blir det så här när vi

    Est: kr125,000 - kr150,000

    PETER DAHL född 1934 -Jämt blir det så här när vi ska ha det mysigt! -Förlåt då för fan! Signerad och daterad Peter Dahl -70. Olja på duk, 92 x 73 cm. Ur serien Drömmar i soffhörnet UTSTÄLLD Kunstnerförbundet, Oslo, 1971, katalognr 20 LITTERATUR Folke Edwards: Peter Dahl, 1996, avbildad sidan 71

    Stockholms Auktionsverket
  • PETER DAHL född 1934 Skogen Signerad och daterad
    May. 05, 2011

    PETER DAHL född 1934 Skogen Signerad och daterad

    Est: kr50,000 - kr60,000

    PETER DAHL född 1934 Skogen Signerad och daterad Peter Dahl -98. Olja på duk, 60 x 70 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • PETER DAHL född 1934 Självporträtt Signerad och
    May. 05, 2011

    PETER DAHL född 1934 Självporträtt Signerad och

    Est: kr60,000 - kr80,000

    PETER DAHL född 1934 Självporträtt Signerad och daterad Peter Dahl -97. Olja på duk, 73 x 60 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • Dahl Jensen, Jens Peter för B&G;, figurin,
    Mar. 31, 2011

    Dahl Jensen, Jens Peter för B&G;, figurin,

    Dahl Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, porslin, hornuggla, modellnr 1800, polykrom underglasyrdekor, h 11 cm

    Hallands Auktionsverk
  • DAHL, Peter (född 1934): Dansen, svit med tre
    Mar. 22, 2011

    DAHL, Peter (född 1934): Dansen, svit med tre

    Est: - kr5,000

    DAHL, Peter (född 1934): Dansen, svit med tre färglitografier, signerade Peter Dahl -81, 118/250, 53x37

    Stockholms Auktionsverket
  • DAHL, Peter (född 1934): Kroginteriör, signerad o
    Mar. 21, 2011

    DAHL, Peter (född 1934): Kroginteriör, signerad o

    Est: - kr1,000

    DAHL, Peter (född 1934): Kroginteriör, signerad o daterad Peter Dahl -80 159/250, litografi, 54x42

    Stockholms Auktionsverket
  • DAHL, Peter (född 1934): Kroginteriör, signerad
    Mar. 21, 2011

    DAHL, Peter (född 1934): Kroginteriör, signerad

    Est: - kr3,000

    DAHL, Peter (född 1934): Kroginteriör, signerad Peter Dahl, 36/50, färglitografi, 77x56

    Stockholms Auktionsverket
  • DAHL, Peter (f. 1934): Figurscen, signerad Peter
    Mar. 21, 2011

    DAHL, Peter (f. 1934): Figurscen, signerad Peter

    Est: - kr3,000

    DAHL, Peter (f. 1934): Figurscen, signerad Peter Dahl, pt, färglitografi, 75x55

    Stockholms Auktionsverket
  • DAHL, Peter (född 1934): Folkhav, signerad Peter
    Mar. 21, 2011

    DAHL, Peter (född 1934): Folkhav, signerad Peter

    Est: - kr1,000

    DAHL, Peter (född 1934): Folkhav, signerad Peter Dahl, 300/300, litografi, 39x59

    Stockholms Auktionsverket
  • DAHL, Peter (född 1934): Dansen, signerad och
    Mar. 21, 2011

    DAHL, Peter (född 1934): Dansen, signerad och

    Est: - kr2,000

    DAHL, Peter (född 1934): Dansen, signerad och daterad -81, 176/250, färglitografi, 52x37

    Stockholms Auktionsverket
  • Jens Peter Dahl-Jensen, a.o. : Seagulls. Three
    Mar. 03, 2011

    Jens Peter Dahl-Jensen, a.o. : Seagulls. Three

    Est: - kr1,000

    Jens Peter Dahl-Jensen, a.o. : Seagulls. Three porcelæn figurine. Royal Copenhagen a.o. H. 4.5-12 cm. (3)

    Bruun Rasmussen Auctioneers
  • Dahl, Peter, geb.1934, Schwedischer Künstler,
    Feb. 26, 2011

    Dahl, Peter, geb.1934, Schwedischer Künstler,

    Est: €580 - €696

    Dahl, Peter, geb.1934, Schwedischer Künstler, Abstrakte Komposition, Acryl auf Spanplatte, signiert und dat. 89, ca. 118 x 98cm, R.

  • Jens Peter Dahl-Jensen : Two porcelains figurines
    Feb. 17, 2011

    Jens Peter Dahl-Jensen : Two porcelains figurines

    Est: - kr3,000

    Jens Peter Dahl-Jensen : Two porcelains figurines in the form of "Amager girl - seated" 1110 and "Amager boy with pipe" 1300. H. 22 and 23.5 cm. (2)

    Bruun Rasmussen Auctioneers