Göran Brunius Sold at Auction Prices

Painter, Sculptor, b. 1911 - d. 2005

    • Goran Brunius, 1911-2005, Green Tree
      May. 19, 2018

      Goran Brunius, 1911-2005, Green Tree

      Oil on masonite, signed with initials lower right. Auction invoice attached to the reverse.(TCRE2529)(WWT)

      Litchfield Auctions
      Feb. 24, 2018

      Oil on masonite, signed with initials lower right. Auction invoice attached to the reverse. (TCRE2529 WWT) 7" x 9" Framed: 12" x 14" x 1.5" Provenance: From a private Manhattan collector.

      Litchfield Auctions
    • Göran Brunius 1911-2005. "September på Holmen".
      Mar. 05, 2013

      Göran Brunius 1911-2005. "September på Holmen".

      Est: kr1,500 - kr2,000

      Göran Brunius 1911-2005. "September på Holmen". Signerad Göran Brunius sept. Olja på duk, 64 x 91.

      Auktionskammare Uppsala
    • BRUNIUS, Göran (född 1911): "Åska i luften",
      Mar. 22, 2011

      BRUNIUS, Göran (född 1911): "Åska i luften",

      Est: - kr1,500

      BRUNIUS, Göran (född 1911): "Åska i luften", monogramsignerad GB, olja på duk, 63x91

      Stockholms Auktionsverket
    • Göran Brunius 1911-2005. Skärgårdsstrand.
      Jan. 25, 2010

      Göran Brunius 1911-2005. Skärgårdsstrand.

      Est: - kr500

      Göran Brunius 1911-2005. Skärgårdsstrand. Monogramsignerad GB. Olja på pannå, 18 x 22.

      Auktionskammare Uppsala
    • Göran Brunius 1911-. Vid plogen. Signerad och
      Aug. 24, 2009

      Göran Brunius 1911-. Vid plogen. Signerad och

      Göran Brunius 1911-. Vid plogen. Signerad och daterad Brunius -37. Olja på pannå, 23 x 34.

      Auktionskammare Uppsala