Birgit Broms Sold at Auction Prices

    • Birgit Broms, Vaxholm ferry with birches.
      May. 22, 2018

      Birgit Broms, Vaxholm ferry with birches.

      Est: kr40,000 - kr50,000

      Panel 62 x 250 cm.

      Bukowskis
    • Birgit Broms, Skridskoåkare BIRGIT BROMS 1924-2008
      Sep. 19, 2012

      Birgit Broms, Skridskoåkare BIRGIT BROMS 1924-2008

      Est: kr6,000 - kr8,000

      Birgit Broms, Skridskoåkare BIRGIT BROMS 1924-2008 Skridskoåkare Färglitografi med collage, 2007, signerad och numrerad BB 35/90 S. 38 x 52,5 cm

      Stockholms Auktionsverket
    • Birgit Broms, Skridskoåkare
      May. 22, 2012

      Birgit Broms, Skridskoåkare

      Est: kr150,000 - kr175,000

      BIRGIT BROMS 1924-2008 Skridskoåkare Signerad BB. Blandteknik / collage på duk, 88 x 100 cm. UTSTÄLLD Birgit Broms - målningar, Skövde Konsthall 2007

      Stockholms Auktionsverket
    • BIRGIT BROMS, 1924-2008, Skridskoåkare, Signerad
      Nov. 15, 2011

      BIRGIT BROMS, 1924-2008, Skridskoåkare, Signerad

      Est: kr125,000 - kr150,000

      Stockholms Auktionsverket
    • BIRGIT BROMS, 1924-2008, Birger Jarls torg VI
      Nov. 15, 2011

      BIRGIT BROMS, 1924-2008, Birger Jarls torg VI

      Est: kr12,000 - kr15,000

      Stockholms Auktionsverket
    • BIRGIT BROMS, 1924-2008, Avfärd, Signerad B
      Nov. 15, 2011

      BIRGIT BROMS, 1924-2008, Avfärd, Signerad B

      Est: kr350,000 - kr400,000

      Stockholms Auktionsverket
    • BIRGIT BROMS 1924-2008 Skridskoåkare Signerad och
      Sep. 21, 2011

      BIRGIT BROMS 1924-2008 Skridskoåkare Signerad och

      Est: kr8,000 - kr10,000

      BIRGIT BROMS 1924-2008 Skridskoåkare Signerad och numrerad B. Broms 40/50. Färglitografi med collage, 47,5 x 65 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • [ PRINTS ]
      Jun. 16, 2011

      [ PRINTS ]

      Est: kr8,000 - kr10,000

      BIRGIT BROMS 1924-2008 Skridskoåkare Färglitografi med collage, signerad med initialer i trycket och numrerad 84/90. S. 29 x 38,5 cm

      Stockholms Auktionsverket
    • BIRGIT BROMS 1924-2009 Skridskoåkare Signerad BB.
      May. 05, 2011

      BIRGIT BROMS 1924-2009 Skridskoåkare Signerad BB.

      Est: kr250,000 - kr300,000

      BIRGIT BROMS 1924-2009 Skridskoåkare Signerad BB. Olja på duk, 135 x 122 cm. Utförd 2007 Genom åren har vi lärt känna Birgit Broms skridskoåkare som med kraft far fram över duken. Vart är de på väg och vad tänker de på? Det är inte frågor som intresserade henne, utan i stället fascinerades hon av farten och kompositionen i bilden. Ef...

      Stockholms Auktionsverket
    • D - BIRGIT BROMS 1924-2008 Skridskoåkare 1
      May. 03, 2010

      D - BIRGIT BROMS 1924-2008 Skridskoåkare 1

      Est: kr250,000 - kr300,000

      D - BIRGIT BROMS 1924-2008 Skridskoåkare 1 Signerad B. Broms. Olja på duk, 81 x 96 cm. Motivet med skridskoåkare sysselsatte Birgit Broms sedan slutet av 1960-talet. Hon stod vid sidan av Kungsträdgårdens isbana i Stockholm och sökte teckna åkarna lite i Brueghels anda. Men det blev ingen fart, ingen rörelse. Först när hon så småningom skil...

      Stockholms Auktionsverket
    • D - BIRGIT BROMS 1924-2008 Skridskoåkare i rött
      May. 03, 2010

      D - BIRGIT BROMS 1924-2008 Skridskoåkare i rött

      Est: kr250,000 - kr300,000

      D - BIRGIT BROMS 1924-2008 Skridskoåkare i rött Signerad B. Broms. Olja på duk, 84 x 108 cm. PROVENIENS Inköpt av föregående ägare direkt från konstnären Genom åren har vi lärt känna Birgit Broms skridskoåkare som med kraft far fram över duken. Vart är de på väg och vad tänker de på? Det är inte frågor som intresserade henne, utan i s...

      Stockholms Auktionsverket
    • BIRGIT BROMS Sweden 1924-2009 Skridskoåkare On the
      Mar. 17, 2010

      BIRGIT BROMS Sweden 1924-2009 Skridskoåkare On the

      Est: kr4,000 - kr6,000

      BIRGIT BROMS Sweden 1924-2009 Skridskoåkare On the verso with dedication from the artist to Ragnar von Holten. Watercolour and pencil, 9 x 11 cm. Executed 1985.

      Stockholms Auktionsverket
    • BIRGIT BROMS 1924-2008 Avfärd Signerad B. Broms.
      Oct. 27, 2009

      BIRGIT BROMS 1924-2008 Avfärd Signerad B. Broms.

      Est: kr300,000 - kr400,000

      BIRGIT BROMS 1924-2008 Avfärd Signerad B. Broms. Olja på duk, 94 x 110 cm. UTSTÄLLD Galerie Aronowitsch, Stockholm 1984 Thielska Galleriet, Stockholm 1987 Birgit Broms måleri, Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm 1986 Centre Culturel Suédois, Paris 1986 Birgit Broms, Göteborgs Konstmuseum 1990 Som ung började Birgit...

      Stockholms Auktionsverket
    • BIRGIT BROMS 1924-2009 Skridskoåkare Signerad B.B.
      Oct. 27, 2009

      BIRGIT BROMS 1924-2009 Skridskoåkare Signerad B.B.

      Est: kr3,000 - kr4,000

      BIRGIT BROMS 1924-2009 Skridskoåkare Signerad B.B. Akvarell/blyerts på papper, 11 x 17 cm. PROVENIENS: Gåva från konstnären till nuvarande ägare

      Stockholms Auktionsverket
    • BIRGIT BROMS 1924-2009 Nature Morte Signerad och
      Oct. 27, 2009

      BIRGIT BROMS 1924-2009 Nature Morte Signerad och

      Est: kr10,000 - kr12,000

      BIRGIT BROMS 1924-2009 Nature Morte Signerad och daterad B. Broms -51. Olja på duk, 35 x 51 cm. PROVENIENS: Galerie Blanche, Stockholm Bukowski Auktioner, Moderna april 1995

      Stockholms Auktionsverket
    • BIRGIT BROMS 1924-2009 Birger Jarlstorg 1 Signerad
      Oct. 27, 2009

      BIRGIT BROMS 1924-2009 Birger Jarlstorg 1 Signerad

      Est: kr10,000 - kr12,000

      BIRGIT BROMS 1924-2009 Birger Jarlstorg 1 Signerad B. B. Olja på pannå, 14 x 19,5 cm. UTSTÄLLD: Vår tids klassicism, Riksutställningar, utställning 122, nr 35

      Stockholms Auktionsverket
    • BIRGIT BROMS 1924-2008 Skridskoåkare Signerad B.B.
      Apr. 28, 2009

      BIRGIT BROMS 1924-2008 Skridskoåkare Signerad B.B.

      Est: kr325,000 - kr350,000

      BIRGIT BROMS 1924-2008 Skridskoåkare Signerad B.B. Collage/olja på duk, 120 x 111cm. Motivet med skridskoåkare sysselsatte Birgit Broms sedan slutet av 1960-talet. Hon stod vid sidan av Kungsträdgårdens isbana i Stockholm och sökte teckna åkarna lite i Brueghels anda. Men det blev ingen fart, ingen rörelse. Först när hon så småningom sk...

      Stockholms Auktionsverket
    • BIRGIT BROMS Sweden 1924-2008 Interiors - 2 One
      Mar. 11, 2009

      BIRGIT BROMS Sweden 1924-2008 Interiors - 2 One

      Est: kr4,000 - kr6,000

      BIRGIT BROMS Sweden 1924-2008 Interiors - 2 One signed B. Broms. Watercolour and pencil on paper, 6,5 x 9 cm, 6 x 8,5 cm.

      Stockholms Auktionsverket