Lucas von (1676) Breda Sold at Auction Prices

  • LUCAS VON BREDA 1676-1752, tillskriven Porträtt
    Jun. 03, 2010

    LUCAS VON BREDA 1676-1752, tillskriven Porträtt

    Est: kr15,000 - kr20,000

    LUCAS VON BREDA 1676-1752, tillskriven Porträtt föreställande generalen friherre Hugo Hamilton af Hageby (1655-1724) iklädd brokadrock med guldbrodyr bröstbild Olja på duk, 79 x 64,5 cm. Registerad i Svenska Porträttarkivet, SPA 1919:517 PROVENIENS: Hedensberg, Tillberga socken, Västmanland LiTTERATUR: Slott och herresäten i Sv...

    Stockholms Auktionsverket
  • LUCAS VON BREDA STOCKHOLM 1676 - 1752
    May. 19, 2004

    LUCAS VON BREDA STOCKHOLM 1676 - 1752

    Est: €800 - €1,200

    inscribed in brown ink, verso: Breda, fader tin von Breda oiled black chalk with touches of white heightening on blue paper Inv.nr. N 70