Fredric von Breda Sold at Auction Prices

  • JOHN FREDRIK VON BREDA 1788-1835 Evangelisten
    May. 28, 2009

    JOHN FREDRIK VON BREDA 1788-1835 Evangelisten

    Est: kr2,000 - kr2,500

    JOHN FREDRIK VON BREDA 1788-1835 Evangelisten Johannes Laverad pennteckning på papper, 27 x 18,5 cm. PROVENIENS: Inköpt på Bukowskis 1885, nr 509 Fil dr Emil Hultmarks samling Konsthistorikern Carl David Moselius

    Stockholms Auktionsverket
  • JOHN FREDRIK VON BREDA 1788-1835 Thor och Vidar
    May. 28, 2009

    JOHN FREDRIK VON BREDA 1788-1835 Thor och Vidar

    Est: kr2,000 - kr3,000

    JOHN FREDRIK VON BREDA 1788-1835 Thor och Vidar Laverade pennteckningar på papper, vardera 17,5 x 11 cm. PROVENIENS: Fil dr Emil Hultmarks samling Konsthistorikern Carl David Moselius Den danske konstnären Nikolaj-Abraham Abilgaard, som umgick i kretsen kring Ehrensvärd och Sergel, var den förste som tecknade de gamla nordiska gud...

    Stockholms Auktionsverket
  • JOHN FREDRIK VON BREDA 1788-1835 Erato och
    May. 28, 2009

    JOHN FREDRIK VON BREDA 1788-1835 Erato och

    Est: kr3,000 - kr4,000

    JOHN FREDRIK VON BREDA 1788-1835 Erato och Polymnia Bär signaturer J. v. Breda/Breda. Laverade pennteckningar på papper, 30 x 18,5 respektive 28 x 13,5 cm. Numrerade 25 & 26 Med påskrift: "ne Muse, de la Collection Royal à Stockholm/Polimnia musée Suedois" PROVENIENS: Fil dr Emil Hultmarks samling Konsthistorikern Carl David Mo...

    Stockholms Auktionsverket