Fredrik Brander Sold at Auction Prices

  • KARL FREDRIK BRANDER, 1705-1779, tillskriven
    Dec. 07, 2011

    KARL FREDRIK BRANDER, 1705-1779, tillskriven

    Est: kr15,000 - kr20,000

    Stockholms Auktionsverket
  • KARL FREDRIK BRANDER 1705-1779, tillskriven
    Dec. 08, 2010

    KARL FREDRIK BRANDER 1705-1779, tillskriven

    Est: kr25,000 - kr30,000

    KARL FREDRIK BRANDER 1705-1779, tillskriven Porträtt av drottning Lovisa Ulrika (1720-1782) iklädd broderad klänning samt hermelinbrämad mantel med kungliga kronor - midjebild Olja på duk, 77,5 x 65 cm. Bronserad och förgylld ram i rokoko med dekor i form av bevingad snäcka krönt av drottningkrona i Hårlemans art Efter Gustaf Lundber...

    Stockholms Auktionsverket
  • KARL FREDRIK BRANDER 1705-1779, tillskrivna
    May. 28, 2009

    KARL FREDRIK BRANDER 1705-1779, tillskrivna

    Est: kr20,000 - kr25,000

    KARL FREDRIK BRANDER 1705-1779, tillskrivna Porträtt av officer iklädd harnesk, blå mantel och svärdsorden samt dennes maka iklädd vit broderad klänning och blå mantel- 1 par bröstbilder Olja på duk, vardera 74,5 x 64,5 cm.

    Stockholms Auktionsverket
    May. 28, 2009

    Est: kr25,000 - kr30,000

    KARL FREDRIK BRANDER 1705-1779, tillskriven Porträtt av drottning Lovisa Ulrika (1720-1782) iklädd broderad klänning samt hermelinbrämad mantel med kungliga kronor midjebild Olja på duk, 77,5 x 65 cm. Bronserad och förgylld ram i rokoko med dekor i form av bevingad snäcka krönt av drottningkrona i Hårlemans art Efter Gustaf Lundber...

    Stockholms Auktionsverket