Harry Booström Sold at Auction Prices

  • D - HARRY BOOSTRÖM 1917-1996 Komposition Signerad
    May. 06, 2010

    D - HARRY BOOSTRÖM 1917-1996 Komposition Signerad

    Est: kr8,000 - kr10,000

    D - HARRY BOOSTRÖM 1917-1996 Komposition Signerad Booström, daterad på baksidan 1955. Olja på pannå, 120 x 89 cm. PROVENIENS: Privat samling, Gotland

    Stockholms Auktionsverket
  • HARRY BOOSTRÖM 1917-1996 Komposition 32 Daterad
    Oct. 29, 2009

    HARRY BOOSTRÖM 1917-1996 Komposition 32 Daterad

    Est: kr12,000 - kr15,000

    HARRY BOOSTRÖM 1917-1996 Komposition 32 Daterad -53. Olja på pannå, 121 x 74 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • HARRY BOOSTRÖM 1917-1996 Komposition 20 Signerad
    Apr. 28, 2009

    HARRY BOOSTRÖM 1917-1996 Komposition 20 Signerad

    Est: kr12,000 - kr15,000

    HARRY BOOSTRÖM 1917-1996 Komposition 20 Signerad och daterad Booström -54. Olja på pannå, 62 x 51 cm. PROVENIENS: Privatsamling, Gotland Galerie Bel Art, Stockholm

    Stockholms Auktionsverket
  • HARRY BOOSTRÖM 1917-1996 Komposition Signerad
    Apr. 28, 2009

    HARRY BOOSTRÖM 1917-1996 Komposition Signerad

    Est: kr10,000 - kr12,000

    HARRY BOOSTRÖM 1917-1996 Komposition Signerad Booström. Olja på pannå, 32,5 x 50 cm. PROVENIENS: Privatsamling, Gotland Galerie Bel Art, Stockholm

    Stockholms Auktionsverket
  • HARRY BOOSTRÖM 1917-1996 konkret komposition
    Apr. 24, 2008

    HARRY BOOSTRÖM 1917-1996 konkret komposition

    Est: kr10,000 - kr12,000

    HARRY BOOSTRÖM 1917-1996 konkret komposition signerad Booström och daterad på baksidan -53. Olja på duk, 58 x 30 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • HARRY BOOSTRÖM 1917-1996 komposition signerad och
    Apr. 24, 2008

    HARRY BOOSTRÖM 1917-1996 komposition signerad och

    Est: kr20,000 - kr25,000

    HARRY BOOSTRÖM 1917-1996 komposition signerad och daterad Booström -52. Olja på duk, 158 x 137 cm.

    Stockholms Auktionsverket
    Apr. 24, 2008

    Est: kr10,000 - kr12,000

    HARRY BOOSTRÖM 1917-1996 komposition signerad och daterad på baksidan Booström -55. Olja på pannå. 37,5 x 60 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • HARRY BOOSTRÖM 1917-1996a bstrakt komposition
    Apr. 24, 2008

    HARRY BOOSTRÖM 1917-1996a bstrakt komposition

    Est: kr8,000 - kr10,000

    HARRY BOOSTRÖM 1917-1996a bstrakt komposition signerad på baksidan Booström. Olja på pannå, 81 x 90 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • Harry Booström (Swedish, 1917-1996)
    Oct. 31, 2006

    Harry Booström (Swedish, 1917-1996)

    Est: £10,000 - £15,000

    Komposition nr. 19 (Composition no. 19) signed and dated 'Booström -55' (on the reverse) oil on board 23 5/8 x 47 1/8 in. (60 x 119.7 cm.) Painted in 1955