Max M. Book Sold at Auction Prices

  • Max Mikael Book född 1953. "Växt". Signerad och
    Jan. 31, 2012

    Max Mikael Book född 1953. "Växt". Signerad och

    Est: kr3,000 - kr4,000

    Auktionskammare Uppsala
    Aug. 29, 2011

    Est: kr8,000 - kr10,000

    Auktionskammare Uppsala
  • MAX BOOK född 1953 Generas Signerad och daterad på
    May. 05, 2011

    MAX BOOK född 1953 Generas Signerad och daterad på

    Est: kr10,000 - kr12,000

    MAX BOOK född 1953 Generas Signerad och daterad på baksidan Max Book 2000 BNäste 2/28. Blandteknik på pannå, 40 x 58 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • MAX BOOK född 1953 ISIN INFO Signerad och daterad
    May. 05, 2011

    MAX BOOK född 1953 ISIN INFO Signerad och daterad

    Est: kr15,000 - kr18,000

    MAX BOOK född 1953 ISIN INFO Signerad och daterad på baksidan MM Book 1984. Olja på duk, 120 x 150 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • MAX BOOK född 1953 Woods Signerad och daterad på
    May. 05, 2011

    MAX BOOK född 1953 Woods Signerad och daterad på

    Est: kr25,000 - kr30,000

    MAX BOOK född 1953 Woods Signerad och daterad på baksidan MMBook 1991. Blandteknik på pannå, 94 x 136 cm. Sale room notice Blandteknik på duk, ej pannå. Mixed media on canvas, not panel. PROVENIENS/ Provenance: Galleri Wallner, Malmö Stockholms Auktionsverk, Moderna hösten 2001, nr 775

    Stockholms Auktionsverket
  • MAX BOOK född 1953 Deluminum Src Signerad, daterad
    May. 05, 2011

    MAX BOOK född 1953 Deluminum Src Signerad, daterad

    Est: kr6,000 - kr8,000

    MAX BOOK född 1953 Deluminum Src Signerad, daterad och numrerad på baksidan MM Book 1999 1/20. Blandteknik på pannå, 29,5 x 41,5 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • MAX BOOK född 1953 Repaff Signerad på baksidan Max
    May. 05, 2011

    MAX BOOK född 1953 Repaff Signerad på baksidan Max

    Est: kr8,000 - kr10,000

    MAX BOOK född 1953 Repaff Signerad på baksidan Max M Book Wallda Stockholm. Blandteknik på pannå, 70 x 49,5 cm. PROVENIENS: Galleri Wallner, Malmö

    Stockholms Auktionsverket
  • MAX BOOK född 1953 Bank Signerad och daterad på
    Oct. 27, 2010

    MAX BOOK född 1953 Bank Signerad och daterad på

    Est: kr25,000 - kr30,000

    MAX BOOK född 1953 Bank Signerad och daterad på baksidan MM Book 1987. Blandteknik på duk, 78 x 102,5 cm. PROVENIENS Galleri I, Göteborg november 1987

    Stockholms Auktionsverket
  • D - MAX BOOK född 1953 No food Signerad och
    May. 03, 2010

    D - MAX BOOK född 1953 No food Signerad och

    Est: kr6,000 - kr8,000

    D - MAX BOOK född 1953 No food Signerad och daterad på baksidan MM Book -92. Blandteknik på pannå, 47 x 48,5 cm. PROVENIENS: Galleri Engström, Stockholm

    Stockholms Auktionsverket
  • D - MAX BOOK född 1953 Gambler Signerad och
    May. 03, 2010

    D - MAX BOOK född 1953 Gambler Signerad och

    Est: kr10,000 - kr12,000

    D - MAX BOOK född 1953 Gambler Signerad och daterad på baksidan Max Book 2000/01. Blandteknik på pannå, 40 x 58 cm. PROVENIENS: Inköpt direkt från konstnären av nuvarande ägare

    Stockholms Auktionsverket
  • D - MAX BOOK född 1953 Frisbee Signerad och
    May. 03, 2010

    D - MAX BOOK född 1953 Frisbee Signerad och

    Est: kr8,000 - kr10,000

    D - MAX BOOK född 1953 Frisbee Signerad och daterad på baksidan Max Book 2004. Blandteknik på pannå, 26,5 x 40,5 cm. PROVENIENS: Galerie Leger, Malmö

    Stockholms Auktionsverket
  • D - MAX BOOK född 1953 Levaex Signerad och daterad
    May. 03, 2010

    D - MAX BOOK född 1953 Levaex Signerad och daterad

    Est: kr25,000 - kr30,000

    D - MAX BOOK född 1953 Levaex Signerad och daterad på baksidan MM Book 1988. Blandteknik på duk, 100,5 x 115 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • MAX BOOK född 1953 Dacca Signerad och daterad på
    Oct. 27, 2009

    MAX BOOK född 1953 Dacca Signerad och daterad på

    Est: kr50,000 - kr60,000

    MAX BOOK född 1953 Dacca Signerad och daterad på baksidan MM Book 1987. Blandteknik på duk, 120,5 x 160 cm. PROVENIENS: Galleri Göran Engström, Stockholm

    Stockholms Auktionsverket
  • MAX BOOK född 1953 Cirka Signerad och daterad på
    Oct. 27, 2009

    MAX BOOK född 1953 Cirka Signerad och daterad på

    Est: kr12,000 - kr15,000

    MAX BOOK född 1953 Cirka Signerad och daterad på baksidan MM Book 1983. Olja på duk, 65 x 82 cm. PROVENIENS: Galerie du Nord, Borås

    Stockholms Auktionsverket
  • MAX BOOK född 1953 Isin Info Signerad och daterad
    Oct. 27, 2009

    MAX BOOK född 1953 Isin Info Signerad och daterad

    Est: kr15,000 - kr18,000

    MAX BOOK född 1953 Isin Info Signerad och daterad på baksidan MM Book 1984. Blandteknik och duk, 120 x 150,5 cm. PROVENIENS: Galleri Wallner, Malmö

    Stockholms Auktionsverket
  • MAX BOOK född 1953 Överton Signerad och daterad
    Oct. 27, 2009

    MAX BOOK född 1953 Överton Signerad och daterad

    Est: kr10,000 - kr12,000

    MAX BOOK född 1953 Överton Signerad och daterad Max Book 2000. Blandteknik på pannå, 40 x 58 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • MAX BOOK född 1953 Speaker Signerad och daterad på
    Oct. 27, 2009

    MAX BOOK född 1953 Speaker Signerad och daterad på

    Est: kr25,000 - kr30,000

    MAX BOOK född 1953 Speaker Signerad och daterad på baksidan MM Book 1989. Blandteknik på duk, 114 x 100 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • MAX BOOK född 1953 Anaton Signerad och daterad på
    Oct. 27, 2009

    MAX BOOK född 1953 Anaton Signerad och daterad på

    Est: kr20,000 - kr25,000

    MAX BOOK född 1953 Anaton Signerad och daterad på baksidan Max Book 1987. Blandteknik på duk, 78 x 102,5 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • MAX BOOK född 1953 Utan titel Signerad på baksidan
    Oct. 27, 2009

    MAX BOOK född 1953 Utan titel Signerad på baksidan

    Est: kr25,000 - kr30,000

    MAX BOOK född 1953 Utan titel Signerad på baksidan Max Book Wallda Stockholm. Blandteknik på pannå, 89 x 120 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • MAX BOOK född 1953 Crossroads ur serien Näste
    Oct. 27, 2009

    MAX BOOK född 1953 Crossroads ur serien Näste

    Est: kr40,000 - kr50,000

    MAX BOOK född 1953 Crossroads ur serien Näste Signerad och daterad på baksidan Max Book 2000. Blandteknik på pannå, 120 x 134 cm. PROVENIENS: Galleri Leger, Malmö

    Stockholms Auktionsverket
  • MAX BOOK född 1953 So Bolton Signerad och daterad
    Oct. 27, 2009

    MAX BOOK född 1953 So Bolton Signerad och daterad

    Est: kr8,000 - kr10,000

    MAX BOOK född 1953 So Bolton Signerad och daterad Max Book 2004. Blandteknik på pannå, 26 x 40 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • MAX BOOK född 1953 På Drottningholm Signerad och
    Oct. 27, 2009

    MAX BOOK född 1953 På Drottningholm Signerad och

    Est: kr25,000 - kr30,000

    MAX BOOK född 1953 På Drottningholm Signerad och daterad på baksidan Max Book 2006. Blandteknik på pannå, 60 x 80 cm. PROVENIENS: Museimannen Gunnar Sandberg, Stockholm

    Stockholms Auktionsverket
  • MAX BOOK född 1953 Gambler Signerad och daterad på
    Oct. 27, 2009

    MAX BOOK född 1953 Gambler Signerad och daterad på

    Est: kr15,000 - kr20,000

    MAX BOOK född 1953 Gambler Signerad och daterad på baksidan Max Book 2000/01. Blandteknik på pannå, 40 x 58 cm. PROVENIENS: Inköpt från konstnären

    Stockholms Auktionsverket
  • MAX BOOK född 1953 Upolen Signerad och daterad Max
    Apr. 29, 2009

    MAX BOOK född 1953 Upolen Signerad och daterad Max

    Est: kr12,000 - kr15,000

    MAX BOOK född 1953 Upolen Signerad och daterad Max Book 1986. Olja på papper fäst på kartong, 149,5 x 149 cm.

    Stockholms Auktionsverket
    Apr. 29, 2009

    Est: kr20,000 - kr25,000

    Stockholms Auktionsverket
  • MAX BOOK född 1953 Älg Signerad och daterad på
    Apr. 29, 2009

    MAX BOOK född 1953 Älg Signerad och daterad på

    Est: kr6,000 - kr8,000

    MAX BOOK född 1953 Älg Signerad och daterad på baksidan MM Book 1989. Blandteknik på pannå, 24,5 x 36 cm. PROVENIENS: Vinst konstföreningen, Svenska Handelsbanken

    Stockholms Auktionsverket
  • MAX BOOK född 1953 Roto Czär Plast och gouache på
    Apr. 29, 2009

    MAX BOOK född 1953 Roto Czär Plast och gouache på

    Est: kr8,000 - kr10,000

    MAX BOOK född 1953 Roto Czär Plast och gouache på svartvitt foto, 36 x 49 cm. Utförd 1981 i två versioner PROVENIENS: Mats B, konstkritiker, Stockholm LITTERATUR: Tidskriften Moderna Museet, nr 3, 1981 Max Book Arbeten 1979-1988, Galleri Wallner Förlag 1988, sidan 63

    Stockholms Auktionsverket
  • MAX BOOK född 1953 Ver 4 Signerad och daterad på
    Apr. 29, 2009

    MAX BOOK född 1953 Ver 4 Signerad och daterad på

    Est: kr8,000 - kr10,000

    MAX BOOK född 1953 Ver 4 Signerad och daterad på baksidan MM Book 92-93. Blandteknik på pannå, 41 x 60 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • MAX BOOK född 1953 Vocanna Signerad på baksidan
    Oct. 31, 2008

    MAX BOOK född 1953 Vocanna Signerad på baksidan

    Est: kr50,000 - kr60,000

    MAX BOOK född 1953 Vocanna Signerad på baksidan Max Book. Olja på duk, 209,5 x 300 cm. UTSTÄLLD: Galleri Göran Engström, Stockholm 1986/87 LITTERATUR: Max Book, Näs, edition Galleri Engström, augusti 1986, avbilad helsida

    Stockholms Auktionsverket
    Oct. 31, 2008

    Est: kr10,000 - kr12,000

    MAX BOOK född 1953 Älg Signerad och daterad på baksidan MM Book 1989. Blandteknik på pannå, 24,5 x 36 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • MAX BOOK född 1953 Formula Signerad och daterad på
    Oct. 31, 2008

    MAX BOOK född 1953 Formula Signerad och daterad på

    Est: kr20,000 - kr25,000

    MAX BOOK född 1953 Formula Signerad och daterad på baksidan MM Book 92-93. Blandteknik på pannå, 60 x 83 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • MAX BOOK född 1953 EggeG Signerad och daterad på
    Oct. 31, 2008

    MAX BOOK född 1953 EggeG Signerad och daterad på

    Est: kr15,000 - kr18,000

    MAX BOOK född 1953 EggeG Signerad och daterad på baksidan MM Book -94. Blandteknik på duk, 39 x 48 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • MAX MIKAEL BOOK fodd 1953 Nexevil Signerad och
    Nov. 02, 2007

    MAX MIKAEL BOOK fodd 1953 Nexevil Signerad och

    Est: kr50,000 - kr60,000

    MAX MIKAEL BOOK fodd 1953 Nexevil Signerad och daterad a tergo MM Book 1990. Akryl och olja pa duk, 160 x 210 cm. UTSToLLD: Manen Max Book, vandringsutstollning, NorrKOpings Konstmuseum, 1991 Galleri F15, Moss 1991 Alvar Aalto-museo, Jyvoskylo 1991 Horsens Konstmuseum, Lunden 1991 Lunds Konsthall, 1992 Sundsvalls museum...

    Stockholms Auktionsverket
  • MAX BOOK fodd 1953 No tears in 27 years Signerad
    Nov. 02, 2007

    MAX BOOK fodd 1953 No tears in 27 years Signerad

    Est: kr12,000 - kr15,000

    MAX BOOK fodd 1953 No tears in 27 years Signerad och daterad a tergo MM Book 1991. Blandteknik pa panna, 78,5 x 92 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • MAX BOOK fodd 1953 Annan park Signerad Max M Book,
    Nov. 02, 2007

    MAX BOOK fodd 1953 Annan park Signerad Max M Book,

    Est: kr6,000 - kr8,000

    MAX BOOK fodd 1953 Annan park Signerad Max M Book, samt a tergo Max M Book 1982. Olja pa duk, 126 x 100 cm. PROVENIENS: InKOpt direkt av konstnoren Fredrik Roos nordiska samling, Rooseum, Malmo

    Stockholms Auktionsverket
  • MAX BOOK fodd 1953 In case and the case Signerad
    Nov. 02, 2007

    MAX BOOK fodd 1953 In case and the case Signerad

    Est: kr12,000 - kr15,000

    MAX BOOK fodd 1953 In case and the case Signerad och daterad a tergo MM Book 1984. Olja pa duk, 120 x 150 cm. PROVENIENS: Galleri GORan EngstROM, Stockholm Fredrik Roos nordiska samling, Rooseum, Malmo

    Stockholms Auktionsverket
  • MAX BOOK fodd 1953 Runaway Signerad och daterad a
    Nov. 02, 2007

    MAX BOOK fodd 1953 Runaway Signerad och daterad a

    Est: kr6,000 - kr8,000

    MAX BOOK fodd 1953 Runaway Signerad och daterad a tergo MM Book 1989. Blandteknik pa panna, 23 x 41 cm.

    Stockholms Auktionsverket