Ola Billgren Sold at Auction Prices

    • "Providence"
      Apr. 19, 2018

      "Providence"

      Est: kr500,000 - kr600,000

      Signed Ola Billgren on verso and dated 1987. Canvas 157 x 152 cm.

      Bukowskis
    • "Capri II"
      Apr. 19, 2018

      "Capri II"

      Est: kr350,000 - kr450,000

      Signed Ola Billgren and dated -96 on verso. Oil on canvas 111 x 101 cm.

      Bukowskis
    • Ola Billgren 1940-2001. Fasad. Signerad och
      Jun. 12, 2013

      Ola Billgren 1940-2001. Fasad. Signerad och

      Est: kr8,000 - kr10,000

      Ola Billgren 1940-2001. Fasad. Signerad och daterad Ola Billgren -66. Teckning, 23 x 33 (dagermått).

      Auktionskammare Uppsala
    • Ola Billgren 1940-2001. "Ett Hörn av Parken".
      Jun. 12, 2013

      Ola Billgren 1940-2001. "Ett Hörn av Parken".

      Est: kr200,000 - kr250,000

      Ola Billgren 1940-2001. "Ett Hörn av Parken". Signerad, daterad och betitlad a tergo Ola Billgren 90. Olja på duk, 70 x 104.

      Auktionskammare Uppsala
    • Ola Billgren 1940-2001 Landscape. (d) Signed Ola
      May. 14, 2013

      Ola Billgren 1940-2001 Landscape. (d) Signed Ola

      Est: kr25,000 - kr30,000

      Ola Billgren 1940-2001 Landscape. (d) Signed Ola Billgren and dated -79. Canvas 21.5 x 30.5 cm.

      Bukowskis
    • Ola Billgren 1940-2001 Study in Red. (d) Signed
      May. 14, 2013

      Ola Billgren 1940-2001 Study in Red. (d) Signed

      Est: kr80,000 - kr100,000

      Ola Billgren 1940-2001 Study in Red. (d) Signed Ola Billgren and dated -87 on verso. Canvas 65 x 94 cm.

      Bukowskis
    • Ola Billgren 1940-2001 Untitled. (d) Signed Ola
      May. 14, 2013

      Ola Billgren 1940-2001 Untitled. (d) Signed Ola

      Est: kr30,000 - kr40,000

      Ola Billgren 1940-2001 Untitled. (d) Signed Ola Billgren and dated -93. Mixed media and collage on paper 51 x 66.5 cm.

      Bukowskis
    • Ola Billgren 1940-2001 Utsikt från en katedral I
      May. 14, 2013

      Ola Billgren 1940-2001 Utsikt från en katedral I

      Est: kr800,000 - kr1,000,000

      Ola Billgren 1940-2001 Utsikt från en katedral I (View from a Cathedral I). (d) Signed Ola Billgren and dated -87 on verso. Canvas 183 x 263 cm.

      Bukowskis
    • Ola Billgren 1940-2001 Källan (The well). (d)
      May. 14, 2013

      Ola Billgren 1940-2001 Källan (The well). (d)

      Est: kr275,000 - kr300,000

      Ola Billgren 1940-2001 Källan (The well). (d) Signed Ola Billgren and dated -86 on verso. Canvas 162 x 142 cm.

      Bukowskis
    • Ola Billgren 1940-2001 Jeux. (d) Signed Ola
      May. 14, 2013

      Ola Billgren 1940-2001 Jeux. (d) Signed Ola

      Est: kr250,000 - kr300,000

      Ola Billgren 1940-2001 Jeux. (d) Signed Ola Billgren and dated -89 on verso. Canvas 84.5 x 73 cm.

      Bukowskis
    • Ola Billgren 1940-2001 Arkad (Arcade). (d) Signed
      May. 14, 2013

      Ola Billgren 1940-2001 Arkad (Arcade). (d) Signed

      Est: kr300,000 - kr400,000

      Ola Billgren 1940-2001 Arkad (Arcade). (d) Signed Ola Billgren and dated -96 on verso. Canvas 81 x 96 cm.

      Bukowskis
    • Ola Billgren 1940-2001 Stilleben/"Ola Billgren -
      May. 14, 2013

      Ola Billgren 1940-2001 Stilleben/"Ola Billgren -

      Est: kr4,000 - kr6,000

      Ola Billgren 1940-2001 Stilleben/"Ola Billgren - Måleri/Paintings". (d) Photogravure and book, 2000, signed with ball point pen and numbered 222/250, published by Bra Böcker in collaboration with Galerie Leger, with texts by Douglas Feuk and Anne Ring Petersen. 29,5 x 29,5 cm. Original box included.

      Bukowskis
    • OLA BILLGREN 1940-2001 Blyerts på papper Interiör
      May. 11, 2013

      OLA BILLGREN 1940-2001 Blyerts på papper Interiör

      OLA BILLGREN 1940-2001 Blyerts på papper Interiör med flicka Signerad och daterad 15/5-71 Bildstorlek ca 31 x 22 cm Ej examinerad ur ram 5% Resale royalty will be added to this lot if it exceeds 2225

      Skanes Action House
    • Ola Billgren, Loreley
      Nov. 13, 2012

      Ola Billgren, Loreley

      Est: kr1,200,000 - kr1,500,000

      Ola Billgren, Loreley OLA BILLGREN 1940-2001 Loreley Oil on canvas. 123 x 286 cm. PROVENANCE Galerie Leger, Malmö

      Stockholms Auktionsverket
    • Ola Billgren, Lieman
      Nov. 13, 2012

      Ola Billgren, Lieman

      Est: kr6,000 - kr8,000

      Stockholms Auktionsverket
    • Ola Billgren, Landskap
      Nov. 13, 2012

      Ola Billgren, Landskap

      Est: kr20,000 - kr25,000

      Ola Billgren, Landskap OLA BILLGREN 1940-2001 Landskap Signerad och daterad Ola Billgren -78. Akvarell på papper, 34 x 50 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • Ola Billgren, Café OLA BILLGREN 1940-2001 Café
      Sep. 19, 2012

      Ola Billgren, Café OLA BILLGREN 1940-2001 Café

      Est: kr15,000 - kr20,000

      Ola Billgren, Café OLA BILLGREN 1940-2001 Café Fotogravyr tryckt i rött, signerad Ola Billgren E. A., daterad 2000 I. 60 x 77 cm S. 78 x 107 cm

      Stockholms Auktionsverket
    • Ola Billgren, Nature Morte OLA BILLGREN 1940-2001
      Sep. 19, 2012

      Ola Billgren, Nature Morte OLA BILLGREN 1940-2001

      Est: kr12,000 - kr15,000

      Stockholms Auktionsverket
    • Ola Billgren, Landskap OLA BILLGREN 1940-2001
      Sep. 19, 2012

      Ola Billgren, Landskap OLA BILLGREN 1940-2001

      Est: kr10,000 - kr12,000

      Stockholms Auktionsverket
    • Ola Billgren, Ljusfall i blått
      May. 22, 2012

      Ola Billgren, Ljusfall i blått

      Est: kr125,000 - kr150,000

      Stockholms Auktionsverket
    • Ola Billgren, Landskap
      May. 22, 2012

      Ola Billgren, Landskap

      Est: kr10,000 - kr12,000

      OLA BILLGREN 1940-2001 Landskap Signerad, daterad och numrerad Ola Billgren -98, 112/125. Fotogravyr, 34,5 x 49,5 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • Ola Billgren, Stilleben
      May. 22, 2012

      Ola Billgren, Stilleben

      Est: kr15,000 - kr18,000

      OLA BILLGREN 1940-2001 Stilleben Signerad, daterad och numrerad Ola Billgren 2001, E.A. Fotogravyr, bladstorlek 78 x 111 cm. Ordinarie upplaga 25 exemplar

      Stockholms Auktionsverket
    • Ola Billgren, Drömmedel
      May. 22, 2012

      Ola Billgren, Drömmedel

      Est: kr350,000 - kr400,000

      Stockholms Auktionsverket
    • Ola Billgren, Utan titel
      May. 22, 2012

      Ola Billgren, Utan titel

      Est: kr15,000 - kr18,000

      OLA BILLGREN 1940-2001 Utan titel Signerad och daterad Ola Billgren -85. Akvarell och collage på papper, 33 x 44 cm. PROVENIENS: Bukowski Auktioner,

      Stockholms Auktionsverket
    • Ola Billgren, Skymningstimme
      May. 22, 2012

      Ola Billgren, Skymningstimme

      Est: kr2,000,000 - kr2,500,000

      OLA BILLGREN 1940-2001 Skymningstimme Stamp signed verso Oil on canvas 165 x 274 cm EXHIBITED Ola Billgren, nya målningar och collage, Galleri Engström, Stockholm 1988

      Stockholms Auktionsverket
    • Ola Billgren, Befruktning
      May. 22, 2012

      Ola Billgren, Befruktning

      Est: kr80,000 - kr100,000

      Stockholms Auktionsverket
    • Ola Billgren, Balkong
      May. 22, 2012

      Ola Billgren, Balkong

      Est: kr400,000 - kr450,000

      Stockholms Auktionsverket
    • Ola Billgren, Innan natten
      May. 22, 2012

      Ola Billgren, Innan natten

      Est: kr120,000 - kr140,000

      OLA BILLGREN 1940-2001 Innan natten Signerad och daterad på baksidan Ola Billgren -98. Olja på duk, 70 x 80 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • Ola Billgren, Utan linjer
      May. 22, 2012

      Ola Billgren, Utan linjer

      Est: kr6,000 - kr8,000

      OLA BILLGREN 1940-2001 Utan linjer Blyerts på papper, 19 x 15 cm. På baksidan intygas "Detta verk är egenhändigt tecknat av Ola Billgren", Cecilia Billgren.

      Stockholms Auktionsverket
    • Ola Billgren, Interiör
      May. 22, 2012

      Ola Billgren, Interiör

      Est: kr8,000 - kr10,000

      OLA BILLGREN 1940-2001 Interiör Signerad och daterad Ola Billgren -63. Blyerts på papper, 21 x 28 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • BILLGREN, OLA, 1940-2001 'Interiör med taffel'.
      May. 05, 2012

      BILLGREN, OLA, 1940-2001 'Interiör med taffel'.

      Est: - kr220

      BILLGREN, OLA, 1940-2001 'Interiör med taffel'. Tusch. Signerad och daterad 57. 25x34. (D).

      Crafoord Auktioner
    • OLA BILLGREN, 1940-2001, Augusti, Signerad och
      Nov. 15, 2011

      OLA BILLGREN, 1940-2001, Augusti, Signerad och

      Est: kr280,000 - kr300,000

      Stockholms Auktionsverket
    • OLA BILLGREN, 1940-2001, Utan titel, Olja på duk
      Nov. 15, 2011

      OLA BILLGREN, 1940-2001, Utan titel, Olja på duk

      Est: kr1,000,000 - kr1,200,000

      Stockholms Auktionsverket
    • OLA BILLGREN, 1940-2001, Klädnad IV - diptyk
      Nov. 15, 2011

      OLA BILLGREN, 1940-2001, Klädnad IV - diptyk

      Est: kr250,000 - kr300,000

      Stockholms Auktionsverket
    • OLA BILLGREN, 1940 - 2001, Utan titel
      Nov. 15, 2011

      OLA BILLGREN, 1940 - 2001, Utan titel

      Est: kr200,000 - kr250,000

      Stockholms Auktionsverket
    • OLA BILLGREN, 1940-2001, Nattlig växt III
      Nov. 15, 2011

      OLA BILLGREN, 1940-2001, Nattlig växt III

      Est: kr125,000 - kr150,000

      Stockholms Auktionsverket
    • OLA BILLGREN, 1940-2001, Nordiska kyrkor
      Nov. 15, 2011

      OLA BILLGREN, 1940-2001, Nordiska kyrkor

      Est: kr8,000 - kr10,000

      Stockholms Auktionsverket
    • OLA BILLGREN, 1940-2001, Urania, Signerad och
      Nov. 15, 2011

      OLA BILLGREN, 1940-2001, Urania, Signerad och

      Est: kr8,000 - kr10,000

      Stockholms Auktionsverket
    • OLA BILLGREN, 1940-2001, Landscape, Signerad och
      Nov. 15, 2011

      OLA BILLGREN, 1940-2001, Landscape, Signerad och

      Est: kr12,000 - kr15,000

      Stockholms Auktionsverket
    • OLA BILLGREN, 1940-2001, Cityscape, Signerad och
      Nov. 15, 2011

      OLA BILLGREN, 1940-2001, Cityscape, Signerad och

      Est: kr12,000 - kr15,000

      Stockholms Auktionsverket
    • OLA BILLGREN, 1940-2001, Gallerfönster -
      Nov. 15, 2011

      OLA BILLGREN, 1940-2001, Gallerfönster -

      Est: kr8,000 - kr10,000

      Stockholms Auktionsverket
    • OLA BILLGREN, 1940-2001, Interiör- Lund
      Nov. 15, 2011

      OLA BILLGREN, 1940-2001, Interiör- Lund

      Est: kr8,000 - kr10,000

      Stockholms Auktionsverket
    • OLA BILLGREN, 1940-2001, Vid fönstret I I- Lund
      Nov. 15, 2011

      OLA BILLGREN, 1940-2001, Vid fönstret I I- Lund

      Est: kr8,000 - kr10,000

      Stockholms Auktionsverket
    • OLA BILLGREN, 1940-2001, Vid fönstret I - Lund
      Nov. 15, 2011

      OLA BILLGREN, 1940-2001, Vid fönstret I - Lund

      Est: kr8,000 - kr10,000

      Stockholms Auktionsverket
    • OLA BILLGREN 1940-2001 Europeisk skymning Signerad
      Sep. 21, 2011

      OLA BILLGREN 1940-2001 Europeisk skymning Signerad

      Est: kr6,000 - kr8,000

      OLA BILLGREN 1940-2001 Europeisk skymning Signerad och daterad Ola Billgren -85. Collage på papper, 18 x 28,5 cm. Förlaga till katalognummer 19 UTSTÄLLD: Konstvänner, Jönköpings läns museum 2007

      Stockholms Auktionsverket
      Sep. 21, 2011

      Est: kr350,000 - kr400,000

      OLA BILLGREN 1940-2001 Europeisk skymning Signerad och daterad på baksidan Ola Billgren -87. Olja på duk, 121 x 195 cm. UTSTÄLLD Konstvänner, Jönköpings läns museum 2007 Ola Billgren arbetade under hela sin produktion i olika cykler, i skilda perioder där såväl motiv som teknik ständigt varierades. Inledningsvis under 1960-talet ...

      Stockholms Auktionsverket
    • Ola Billgren, litografi, 14X34 cm. Eric Cederberg,
      Sep. 10, 2011

      Ola Billgren, litografi, 14X34 cm. Eric Cederberg,

      Ola Billgren, litografi, 14X34 cm. Eric Cederberg, litografi, mm. 3 del.

      Crafoord Auktioner
    • Ola Billgren, färglitografi, 1968, 27/60, 26X32
      Sep. 10, 2011

      Ola Billgren, färglitografi, 1968, 27/60, 26X32

      Ola Billgren, färglitografi, 1968, 27/60, 26X32 cm.

      Crafoord Auktioner