Carl Stefan (Freiherr) Bennet Sold at Auction Prices

Painter, Lithographer

  • BENNET, CARL, STEPHAN, 1800-1878 'Bohus Fästning'.
    Nov. 20, 2010

    BENNET, CARL, STEPHAN, 1800-1878 'Bohus Fästning'.

    Est: - kr650

    BENNET, CARL, STEPHAN, 1800-1878 'Bohus Fästning'. Signerad. Pannå, 22x30.

    Crafoord Auktioner
  • - CARL STEFAN BENNET 1800-1878 Herrskap vid
    Nov. 26, 2009

    - CARL STEFAN BENNET 1800-1878 Herrskap vid

    Est: kr15,000 - kr18,000

    - CARL STEFAN BENNET 1800-1878 Herrskap vid Ekolsunds slott Signerad S. Bennet Ekolsund Upland. Olja på kartong, 28,5 x 41 cm. Läs mer

    Stockholms Auktionsverket
  • CARL STEFAN BENNET 1800-1878 Herrskap vid
    May. 28, 2009

    CARL STEFAN BENNET 1800-1878 Herrskap vid

    Est: kr25,000 - kr30,000

    CARL STEFAN BENNET 1800-1878 Herrskap vid Ekolsunds slott Signerad S. Bennet Ekolsund Upland. Olja på kartong, 28,5 x 41 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • Carl Stephan Bennet 1800-1878. Landskap med
    Jun. 03, 2008

    Carl Stephan Bennet 1800-1878. Landskap med

    Est: kr15,000 - kr18,000

    Carl Stephan Bennet 1800-1878. Landskap med ryttare. Signerad C.S. Bennett. Olja på pannå, 53,5 x 49,5. Retuscher.

    Auktionskammare Uppsala
  • CARL STEFAN BENNET 1800-1878, tillskriven Romerskt
    May. 29, 2008

    CARL STEFAN BENNET 1800-1878, tillskriven Romerskt

    Est: kr10,000 - kr12,000

    CARL STEFAN BENNET 1800-1878, tillskriven Romerskt landskap med ruiner Olja på pannå, 22,5 x 29,5 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • CARL STEFAN BENNET 1800-1878 Kejsar Palatsets
    Nov. 29, 2007

    CARL STEFAN BENNET 1800-1878 Kejsar Palatsets

    Est: kr30,000 - kr40,000

    CARL STEFAN BENNET 1800-1878 Kejsar Palatsets ruiner pa Monte Palatino i Rom Olja pa panna, 26 x 34.5 cm. A tergo sannolikt egenhndig paskrift: Kejsar Palatsets ruiner pa Monte Palatino i Rom maladt af Carl Bennet PROVENIENS: Fram till 2006 i samlingarna pa Mariedals slott, Ova socken, Vstergtland (Mariedals slott tillhr sedan ...

    Stockholms Auktionsverket