Knud Basse Sold at Auction Prices

      • Knud Basse
        Apr. 28, 2024

        Knud Basse

        Est: kr300 - kr600

        4 bjørnefigurer, stentøj, h. 5,5 - 15,5 cm.

        Svendborg Auktionerne ApS
      • Knud Basse
        Apr. 28, 2024

        Knud Basse

        Est: kr400 - kr800

        4 bjørnefigurer samt struds, stentøj, h. 7 - 17 cm.

        Svendborg Auktionerne ApS
      • Knud Basse
        Nov. 05, 2023

        Knud Basse

        Est: kr300 - kr600

        Frø, grønglaseret stentøj, h. 6 cm.

        Svendborg Auktionerne ApS
      • Knud Basse
        Aug. 26, 2023

        Knud Basse

        Est: kr500 - kr1,000

        Fugl, struds samt pingvin, stentøj, h. 7,8 - 15 cm.

        Svendborg Auktionerne ApS
      • Knud Basse
        May. 20, 2023

        Knud Basse

        Est: kr500 - kr1,000

        5 figurer, Kat, struds, and, ælling samt bjørne, glaseret keramik, h. 6 - 13 cm.

        Svendborg Auktionerne ApS
      • Knud Basse
        May. 20, 2023

        Knud Basse

        Est: kr600 - kr1,200

        Rosentorn bordlampe, glaseret stentøj med opmodellerede torne, nr. 5974-2, h. eksl. fatning 17,5 cm.

        Svendborg Auktionerne ApS
      • Knud Basse
        Dec. 10, 2022

        Knud Basse

        Est: kr500 - kr1,000

        6 bjørnefigurer, glaseret stentøj, h. 7-17 cm.

        Svendborg Auktionerne ApS
      • Knud Basse
        Dec. 10, 2022

        Knud Basse

        Est: kr400 - kr800

        Bjørn og lappedykker, glaseret keramik, h. 14 - 22 cm.

        Svendborg Auktionerne ApS
      • Knud Basse for Michael Andersen# Rosentorn-bordlampe, glaseret keramik, ste
        May. 18, 2019

        Knud Basse for Michael Andersen# Rosentorn-bordlampe, glaseret keramik, ste

        Est: - kr1,000

        Knud Basse for Michael Andersen# Rosentorn-bordlampe, glaseret keramik, stemplet 5974/3, h. 27/49 cm.

        Svendborg Auktionerne ApS
      • KNUD BASSE (XXE) & MICHAEL ANDERSEN (ÉDITEUR)
        Nov. 07, 2018

        KNUD BASSE (XXE) & MICHAEL ANDERSEN (ÉDITEUR)

        Est: €1,500 - €2,000

        KNUD BASSE (XXE) & MICHAEL ANDERSEN (ÉDITEUR) Suite de deux vases cylindriques en faïence, corps animé d'épines stylisées, émail noir métallisé. Monogramme de l'artiste et cachet d'éditeur. A set of two earthenware vases, shinny black enamel. Artist's monogram and producer's stamp. H 17,7 • 26cm * H 6 7/8 • 10 1/4 in. €1,500-2,000

      • Knud Basse# Kanin, Emu samt Ilder, glaseret kerami
        Oct. 13, 2018

        Knud Basse# Kanin, Emu samt Ilder, glaseret kerami

        Est: - kr800

        Knud Basse# Kanin, Emu samt Ilder, glaseret keramik, sidstnævnte med afslag under pote, h. 8,5 - 14,5 cm.

        Svendborg Auktionerne ApS
      • Knud Basse Suite de deux vases Grès émaillé. Signature incisée avec marque
        Apr. 22, 2018

        Knud Basse Suite de deux vases Grès émaillé. Signature incisée avec marque

        Est: €2,500 - €3,500

        Knud Basse Suite de deux vases Grès émaillé. Signature incisée avec marque de l’éditeur sous chaque pot. Reeks van twee vazen Geëmailleerde zandsteen. Ingesneden handtekening en merk van de uitgever onder elke vaas. Circa 1965. Ed. Michael Andersen. H.26 cm / H.18 cm

        Cornette de Saint-Cyr-Bruxelles
        Apr. 22, 2018

        Est: €2,500 - €3,500

        Knud Basse Suite de deux vases Grès émaillé. Signature incisée avec marque de l’éditeur sous chaque pot. Reeks van twee vazen Geëmailleerde zandsteen. Ingesneden handtekening en merk van de uitgever onder elke vaas. Circa 1960-63. Ed. Michael Andersen. H.26 cm / H.18 cm

      • KNUD BASSE Suite de deux vases Grès émaillé. Signature incisée avec
        Dec. 03, 2017

        KNUD BASSE Suite de deux vases Grès émaillé. Signature incisée avec

        Est: €3,000 - €4,000

        KNUD BASSE Suite de deux vases Grès émaillé. Signature incisée avec marque de l’éditeur sous chaque pot. Reeks van twee vazen Geëmailleerde zandsteen. Ingesneden handtekening en merk van de uitgever onder elke vaas. Circa 1955. Ed. Michael Andersen. H.28 cm / H.19 cm

      • KNUD BASSE (1916 - 1991)
        Jan. 21, 2017

        KNUD BASSE (1916 - 1991)

        Est: €1,500 - €2,000

        KNUD BASSE (1916 - 1991) Table lamp Denmark. Circa 1950. Glazed stoneware manufactured by Michaël Andersen & Son 48 x 10 cm

        Native