Eva Bagge Sold at Auction Prices

  • Eva Bagge
    Aug. 27, 2013

    Eva Bagge

    Est: kr6,000 - kr8,000

    Eva Bagge 1871-1964. Stilleben med krus. Signerad och daterad Eva Bagge -60. Olja på duk, 33 x 24.

    Auktionskammare Uppsala
  • EVA BAGGE, 1871-1969 Interiör med kvinna. Olja på
    May. 18, 2013

    EVA BAGGE, 1871-1969 Interiör med kvinna. Olja på

    Est: - kr3,000

    EVA BAGGE, 1871-1969 Interiör med kvinna. Olja på duk, 47x53 cm. Troligen eftersignerad och daterad -09. Retusch, duklagning. (D).

    Crafoord Auktioner
  • Eva Bagge 1871-1964. Interiör med kvinna vid
    Mar. 27, 2012

    Eva Bagge 1871-1964. Interiör med kvinna vid

    Est: kr3,000 - kr4,000

    Auktionskammare Uppsala
  • Eva Bagge 1871-1964. "Malmgård på Söder". Signerad
    Aug. 29, 2011

    Eva Bagge 1871-1964. "Malmgård på Söder". Signerad

    Est: kr1,500 - kr2,000

    Auktionskammare Uppsala
  • - EVA BAGGE 1871-1964 Konstnären vid sitt staffli
    Nov. 26, 2009

    - EVA BAGGE 1871-1964 Konstnären vid sitt staffli

    Est: kr8,000 - kr10,000

    - EVA BAGGE 1871-1964 Konstnären vid sitt staffli Signerad Eva Bagge. Olja på pannå, 46 x 32 cm. Läs mer

    Stockholms Auktionsverket
  • BAGGE, EVA, 1871-1964 Gårdsinteriör. Blandteknik.
    Apr. 26, 2008

    BAGGE, EVA, 1871-1964 Gårdsinteriör. Blandteknik.

    BAGGE, EVA, 1871-1964 Gårdsinteriör. Blandteknik. Signerad och daterad -44. 26x23. (D). 4000 (€430)

    Crafoord Auktioner
  • EVA BAGGE 1871-1964 Portratt av konstnrskamraten
    Nov. 29, 2007

    EVA BAGGE 1871-1964 Portratt av konstnrskamraten

    Est: kr20,000 - kr25,000

    EVA BAGGE 1871-1964 Portratt av konstnrskamraten Esther Kjerner Monogramsignerad och daterad 1897. Olja pa duk, 41,5 x 27,5 cm. PROVENIENS: Gsta Stenman, Stockholm Fritzes Hovbokhandel, Stockholm Ester och Harry V. Olssons samling LITTERATUR: Gerda Bo‰thius: Eva Bagges konst, Stockholm 1944, kolla litt!

    Stockholms Auktionsverket
  • EVA BAGGE 1871-1964 Gammal skulptur och mandolin
    May. 31, 2007

    EVA BAGGE 1871-1964 Gammal skulptur och mandolin

    EVA BAGGE 1871-1964 Gammal skulptur och mandolin Signerad och daterad Eva Bagge 1942. Olja på duk, 55 x 61 cm. LITTERATUR: Gerda Boëthius: Eva Bagges konst, Stockholm 1944, avbildad på helsida i planschinlaga

    Stockholms Auktionsverket