Karl Aspelin Sold at Auction Prices

Painter, Illustrator

  • ASPELIN, KARL, 1857-1922 'Möllan'. Signerad. Duk,
    Nov. 20, 2010

    ASPELIN, KARL, 1857-1922 'Möllan'. Signerad. Duk,

    Est: - kr3,260

    ASPELIN, KARL, 1857-1922 'Möllan'. Signerad. Duk, 130x190. Obetydlig duklagning. Litt: Erland Aspelin, Karl Aspelin, Den förste målaren på Österlen. Simrishamn 2002.

    Crafoord Auktioner
  • ASPELIN, KARL, 1857-1922 Strandmarker vid
    Nov. 28, 2009

    ASPELIN, KARL, 1857-1922 Strandmarker vid

    Est: - kr3,000

    ASPELIN, KARL, 1857-1922 Strandmarker vid Barsebäck, fårflock och vandrande kvinna. Signerad. Duk, 37x55.

    Crafoord Auktioner
  • Karl Aspelin 1857-1922. "Luther uppbränner den
    Jun. 03, 2008

    Karl Aspelin 1857-1922. "Luther uppbränner den

    Est: kr12,000 - kr15,000

    Karl Aspelin 1857-1922. "Luther uppbränner den påfliga bullan på torget i Wittenberg år 1520". Signerad Aspelin. Olja på duk, 131 x 165. Färgbortfall, krackelyrer.

    Auktionskammare Uppsala