Sven Alfons Sold at Auction Prices

  • Sven Alfons, Initialer SVEN ALFONS 1918-1996
    Apr. 25, 2012

    Sven Alfons, Initialer SVEN ALFONS 1918-1996

    Est: kr12,000 - kr15,000

    Sven Alfons, Initialer SVEN ALFONS 1918-1996 Initialer Signerad och daterad Alfons -66. Olja på duk, 100 x 81 cm. PROVENIENS: Gummesons Konstgalleri, Stockholm, utställningskatalog 312, katalognr 6

    Stockholms Auktionsverket
  • D - SVEN ALFONS 1918-1996 Inträde i världens rum
    May. 06, 2010

    D - SVEN ALFONS 1918-1996 Inträde i världens rum

    Est: kr30,000 - kr35,000

    D - SVEN ALFONS 1918-1996 Inträde i världens rum Signerad Alfons. Olja på duk, 81 x 100 cm. Utförd 1968 PROVENIENS Gummesons Konstgalleri, Stockholm UTSTÄLLD Gummesons Konstgalleri, Stockholm 1970, utställningskatalog nr 436, nr 10, avbildad I SAK:s publikation nr 109, Sverigen konst 1900-talet, skriver Beate Sydhoff om Sven...

    Stockholms Auktionsverket
  • SVEN ALFONS 1918-1996 främmande gäster signerad
    Apr. 24, 2008

    SVEN ALFONS 1918-1996 främmande gäster signerad

    Est: kr15,000 - kr18,000

    SVEN ALFONS 1918-1996 främmande gäster signerad och daterad Alfons -73. Olja på duk, 92 x 65 cm. uTSTÄLLD: Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm

    Stockholms Auktionsverket
  • Alfons, Sven, olja, 'Initialer', sign o dat 1966,
    Sep. 27, 2007

    Alfons, Sven, olja, 'Initialer', sign o dat 1966,

    Alfons, Sven, olja, 'Initialer', sign o dat 1966, 100 x 81 cm

    Hallands Auktionsverk