Gerda Ahlm Sold at Auction Prices

Painter, b. 1869 - d. 1956

  • LOUIS BELANGER Frankrike 1736-1816 Sydländskt
    May. 25, 2011

    LOUIS BELANGER Frankrike 1736-1816 Sydländskt

    Est: kr8,000 - kr10,000

    LOUIS BELANGER Frankrike 1736-1816 Sydländskt landskap med vandrare Signerad och daterad L.B. Belanger 1803. Olja på plåt, diameter 20,5 cm. Signed and dated. Oil on plate. PROVENIENS: Gerda Maria Ahlm (1869-1956) Förgylld originalempireram. Utförd i Sverige under Belangers vistelse här 1799-1816

    Stockholms Auktionsverket
  • GERDA-MARIA AHLM (American 1869-1956) The Path Home. Oil on
    Sep. 24, 2004

    GERDA-MARIA AHLM (American 1869-1956) The Path Home. Oil on

    GERDA-MARIA AHLM (American 1869-1956) The Path Home. Oil on panel, signed lower right. 9"x5.5".

    Jackson's International